Powierzchnia mieszkania w Redzie – odwieczny spór przy zaciąganiu kredytu

Ogromną rolę w kwestii otrzymywania kredytu na mieszkanie w Redzie budzi nic innego, jak powierzchnia użytkowa budynku mieszkalnego. Problem jest o tyle poważny, że w przypadku wykrycia nieprawidłowości, może się pojawić konieczność zwrotu otrzymanego kredytu i żadne miasto nie jest tu wyjątkiem – Reda mieszkania też ma często niedomierzone.

Schody – kość niezgody przy obliczaniu powierzchni użytkowej

Często sporo problemów wiąże się z tym, jak potraktować schody. Jedni argumentują, że trzeba je wliczyć do powierzchni użytkowej, a drudzy – że nie należy tego robić. Gdzie leży prawda?

  1. Najważniejszym pytaniem jest to, kto korzysta ze schodów. Jeśli są to schody do użytku wyłącznie osoby składającej wniosek, to należy je bezwzględnie wliczyć do całościowej powierzchni użytkowej mieszkania w Redzie.
  2. Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy schody należą do kilku osób. Taka sytuacja jest na przykład w redzkich blokach, gdzie mamy własne mieszkania, ale też – ogólnodostępne klatki schodowe. Zresztą, trudno byłoby je kwalifikować jako powierzchnię mieszkaniową, skoro fizycznie leżą one już za drzwiami, a więc ostateczną granicą naszego mieszkania.

Parking – czy może zadecydować o tym, czy dostaniemy kredyt?

Jak łatwo się domyślić, wiele problemów z oszacowaniem powierzchni użytkowej może spowodować miejsce parkingowe. Teoretycznie jest to przestrzeń użytkowa – mamy tam przecież nasz samochód. W praktyce jednak, leży ona poza obrębem naszego mieszkania, bądź w odrębnym pomieszczeniu, zwłaszcza w przypadku domu w Redzie, które też często budują deweloperzy.

Okazuje się, że zasady uzyskania kredytu na mieszkania w Redzie, dotyczą wyłącznie pomieszczeń przynależnych. Jeśli więc nasz garaż, miejsce parkingowe itd bezpośrednio stykają się z naszą nieruchomością, jej powierzchnię użytkową trzeba będzie powiększyć o wspomniany obszar przylegający. Zupełnie inaczej, będzie w przypadku, gdy lokacje te są fizycznie oddzielone od kredytowanej nieruchomości. Wtedy nie można ich dopisać, ale też ich powierzchnia nie wpływa do całościowej powierzchni użytkowej mieszkania w Redzie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>