Reda – jest co zwiedzać

reda zabytki

Punkt widokowy, z którego widać Hel, zazwyczaj pozwala cieszyć oko, bo powietrze w Redzie należy do najczystszych w Polsce. Do tego dwustuletnie budynki i dworki z XIX wieku. Najciekawsze miejsca w Redzie można obejrzeć w jeden dzień.

W Redzie nie ma słynnych zabytków, ale nie ma też kłopotu ze znalezieniem interesujących miejsc. Na uwagę zasługuje choćby dworzec kolejowy w centrum przy ul. Gdańskiej. Dworzec i niewielkie osiedle kolejowe powstały w 1875 roku. W skład kompleksu wchodzi budynek poczty oraz telegrafu, budynki techniczne, gospodarcze oraz domy mieszkalne pracowników kolei.
Warta odwiedzenia jest również Miejska Biblioteka Publiczna. Znajdziemy w niej ekspozycję drewnianych rzeźb, ptaków oraz sakralnych figur, które tworzy lokalny rzeźbiarz Izajasz Rzepa. Obejrzeć można olejne obrazy lokalnych twórców.

Dla lubiących nacieszyć się krajobrazem, wielką atrakcją będzie zapewne punkt widokowy na końcu ul. Jara. Zlokalizowany on jest na wysokości ok. 70 m. n.p.m. Gdy pogoda dopisuje i widoczność jest dobra, nie ma najmniejszych problemów z dostrzeżeniem stamtąd nie tylko brzegów Zatoki Puckiej, ale i Półwyspu Helskiego. Wcześniej jednak trzeba się wdrapać na 204 schody, prowadzące do punktu widokowego.

Niedaleko stamtąd do ul. Ogrodowej (dojdziemy do niej przez ul. Gniewowską) , gdzie stoją jeszcze budynki mieszkalne, wzniesione ponad 200 lat temu. Ok. 150 lat ma za to budynek dawnej oberży Kożyczkowskich, mieszczący się przy ul. Gdańskiej 2. Stare budynki nie są jednak zabytkami, ten status w Redzie posiada jedynie kościół pw. Wniebowzięcia NMP w stylu neogotyckim, wybudowany w latach 1901–1903, czyli ten przy głównej drodze, ze strzelistą wieżą, który mija się w drodze na półwysep helski. Godny uwagi jest również zespół dworsko-parkowy przy ul. Parkowej i Gajowej. Składa się on z dworu i parku z pierwszej połowy XIX wieku.

Miłośnicy sztuki nowoczesnej z pewnością chętnie odwiedzą galerię street artu. Odważne dzieła oglądać można w tunelu prowadzącym do dworca PKP oraz w tunelu pod ul. Gniewowską, którym idzie się na Osiedle Buczka. W dzielnicy Nowe Betlejem znajdziemy też grafiki na rondzie autobusowym na końcu ul. 12 Marca

 

źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/renaud-camus/8375622029

Jedna odpowiedź do Reda – jest co zwiedzać

  1. normalny pisze:

    Mieszkania w Redzie są po prostu tańsze niż w Gdyni i dlatego ludzie kupują tam nieruchomości. Większym atutem miasta jest dobre połączenie z Trójmiastem – SKM, droga bez wielkich korków poza sezonem itp. Zabytki w wieku tych modernistycznych w Gdyni niewiele tu pomogą, bo po prostu tanie mieszkanie w Redzie jest lepsze niż drogie w Gdyni i tyle. Za te same pieniądze kupisz kawalerkę w Gdyni i trzy pokoje w Redzie – więc o czym tu deliberować, skoro dojazd pociągiem do centrum Gdyni to 25 minut?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>