Szlaki turystyczne w Redzie

szlaki turystyczne w redzie

Rowerzyści, piesi, ale nawet kierowcy mogą liczyć na ciekawe szlaki przez Redę. W mieście i okolicach nie brakuje ciekawych tras wycieczkowych.

Spacery – nie tylko z kijkami do nordic walking – stały się ostatnio bardzo popularne. Także w Małym Trójmieście Kaszubskim nie brakuje entuzjastów zdrowego spędzania wolnego czasu i tej niezbyt forsownej aktywności. Mają do dyspozycji sporo ciekawych szlaków, choćby „Szlak Krawędzią Kępy Puckiej”, który liczy 33,2 km. Przejdziemy nim z Pucka do Rzucewa, gdzie warto zatrzymać się przy pałacu króla Jana III Sobieskiego. Potem trafimy do Osłonina, Mrzezina, Redy i Wejherowa. Można wybrać też jeszcze dłuższy, bo liczący aż 56 km szlak turystyczny z Wejherowa przez Zbychowo i Rumię, aż po Gdynię i Wzgórze św. Maksymiliana. Sporo entuzjastów nordic walking przemierza także trasę wzdłuż krawędzi Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego czyli nowy ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Leśnej w Redzie i Cegielnianej w Rumi. Wyprawa obok pędzących samochodów, których kierowcy za nic mają obowiązujące tam ograniczenia, to jednak – zwłaszcza w ciągu dnia – nic przyjemnego. Zamiast tego można zboczyć w las i spacerować jedną z wydeptanych ścieżek, a nawet leśną drogą gospodarczą, która jest szeroka i utwardzona. Dotrzemy nią nawet do Rumi.

Na brak tras rekreacyjnych narzekać nie mogą też rowerzyści. Na pierwsze miejsce wysuwa się zdecydowanie szlak, którym można dotrzeć z Wejherowa, przez Redę i Kazimierz do Rumi. Przez Redę jedziemy po płytach yomb, ale potem już szerokimi trasami, także asfaltowymi. Od strony Wejherowa jedzie się ul. 12 Marca, potem al. Lipową, ul. Brzozową, ul. Kazimierską oraz ul. Mostową. Jest też oczywiście wspomniana wcześniej ok. 5-kilometrowa trasa wzdłuż ul. Leśnej i Cegielnianej.

Co ciekawe, przez Redę wiodą także szlaki turystyczne dla… zmotoryzowanych. Trasa Morska, prowadząca z Redy przez Puck, Gnieżdżewno, Swarzewo, Władysławowo, Chałupy, Jastarnię po Juratę i Hel. Podczas wycieczki na trasie, mającej długość 57 km, można odwiedzić m.in. miejsca kultu religijnego (Swarzewo), a także mnóstwo ciekawych zakątków nadmorskich miejscowości turystycznych. Lepiej zrobić to jednak poza sezonem letnim, gdy droga na półwysep helski jest permanentnie zakorkowana.

Można też wybrać Trasę Kaszubską, która przez 78 km biegnie od Piaśnicy Wielkiej, poprzez Wejherowo, Redę, Osłonino, Rzucewo, Puck, Połczyno, Mechowo, Starzyno do Krokowej. Można tu odwiedzić wspomniane wcześniej Rzucewo, ale też Puck z niezbyt znanym szerzej, a urokliwym molo z okrągłą restauracją na jego końcu.

Nieco krótsza jest oznaczona niebieskim kolorem na mapach „Trasa Nadmorska”. 65-kilometrowa wycieczka wiedzie – jak sama nazwa wskazuje – poprzez nadmorskie miejscowości. Reda jest punktem wypadowym, ale potem odwiedzić można Puck, Gnieżdżewo, Rozewie, Jastrzębią Górę, Karwię, Krokową, Starzyno, Połczyno i zataczając koło wrócić do Redy.

 

źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/mjaniec/7239511216

Jedna odpowiedź do Szlaki turystyczne w Redzie

  1. Misiek pisze:

    Polecam dróżkę w lesie wzdłóż ul. Leśnej w Redzie i Cegielnianej w Rumi. Wchodzi się tuż za granicą Redy w stronę Rumi przed takim domkiem niskim. Potem ścieżka wije się wzdłóż Redy i Rumi, można z wzniesień oglądać po lewej mieszkania w Redzie i Rumi, a po prawej las. Ja zawsze patrzę w prawo :) sarny i jelonki zdarzają się nierzadko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>